IKAROS VÄNNER 2025
Fredagen den 13 juni var det äntligen dags för IKAROS Vänner – Göteborgs trevligaste golftävling! I år firade vår golftävling 35 års jubileum och vilken tur vi fick med vädret, strålande sol och 21 grader varmt.
Vi samlades vid Göteborgs Golfklubb i Hovås, där vi började med registrering och en god kopp kaffe med smörgås för att ladda upp inför rundan. Startskottet gick kl. 09:00, och tävlingsformen var scramble, som vanligt med fokus på både spelglädje och gemenskap.
Efter avslutad runda samlades vi för en gemensam lunch i klubbhuset, där vi också höll prisutdelningen.
Det blev verkligen en halvdag fylld av skratt, spänning, god lunch, och framför allt – riktigt god golf i bästa sällskapet. Ett extra stort tack till vår f.d. IKAROSit och numera pensionär Jonny Ström som agerade tävlingsledare.
Tävlingsresultat
Kategorier:
Längsta drive herrar - Peter Karlsen
Längsta drive damer - Ulrika Jagusch
Rakast drive - Henrik Werngren
Närmast hål 4:an - Henrik Werngren
Närmast hål 13:on - Peter Karlsson
Lag:
1:a plats på 64 slag:
Martin Hellgren, Lars Thölen, Darko Tilldal, Jonas Åström
2:a plats på 65 slag:
Niclas Willén, Anders Truija, Ola Alderbrink, Lars Westlund
3:e plats på 67 slag:
Christian Wiström, Igor Anakijoski, Jonas Lindqvist
3:e plats på 67 slag:
Robin Berling, Anders Lindell, Martin Setterstig, Jan Johansson
5:e plats på 68 slag:
Peter Karlsen, Zeljko Bozic, Jesper Wertsen, Lars Hällås
5:e plats på 68 slag:
Henrik Werngren, Pär Ohlin, Johan Carleklo, Marianne Lanzen,
5:e plats på 68 slag:
Henrik Hammargren, Klas Jacobsson, Stefan Olivegren, Ulrika Jagusch
Om du vill läsa vilka som är tidigare års vinnare, klicka här.




























