IKAROS deltar i Data Innovation Summit 2022

Jesper Wertsén och Niclas Wenbsberg besökte Data Innovation Summit 2022 i Stockholm 5 - 6 maj. Temat för årets konferens var återanvändbarhet och effektivitet. 

Det var mycket fokus på Data Mesh och hur företag kan implementera detta mönster. Vår slutsats är datakatalogen och möjligheten att katalogisera dataprodukter oavsett var de existerar är en central punkt för ett fungerande data mesh. Bästa föredraget gjordes troligen av Daphne Cheung från Disney om hur de använder Machine Learning och visualisering på det.      

Givetvis fanns det några coola produkter som Dremio och Octopai. 

 


Ikaros informationsmöte – lärande och gemenskap!

26 oktober 2025

Fokus på vårt senaste informationsmöte var miljöutbildningen inför vår kommande ISO-certifiering, ledd av Carl Nordh. En mycket givande genomgång som gav oss både ny kunskap och inspiration i vårt fortsatta hållbarhetsarbete.

Team spirit – även utanför kontoret!

09 oktober 2025

Vår fantastiska Trivselgrupp levererar igen! Den här gången hade Rebecca Gojkovic bokat in oss på padel på Ringön, där vi fick svettas, skratta och peppa varandra i padelhallen.🎾Efteråt väntade en välförtjänt middag på Två Feta Grisar – riktigt god mat och ännu bättre sällskap! 🍔

Åk till toppen