Hillevi Gerdtham har kompetensutvecklat sig inom det agila arbetssättet

Hillevi har kompetensutvecklat sig inom det agila arbetssättet genom att gå ett antal e-learning kurser via Udemy-portalen.

Kurserna berörde Scrum, Kanban, XP samt Agile Project Management som gav en bra överblick i dessa olika ämnen. Därefter fördjupade Hillevi sig inom Scrum. 

Hillevi tar här främst med sig Scrums 3 empiriska pelare - "transparency, inspection and adaptation" samt Scrums fem värderingar "commitment, focus, openness, respect and courage". 

Transparens möjliggör granskning som i sin tur möjliggör anpassning/förändring, där olika aktiviteter i Scrum är utformade för att uppmana till just förändring. Att framgångsrikt använda sig av Scrum är möjligt om alla inom resp. Scrum team verkligen engagerar sig, fokuserar på uppgiften, är öppna mot varandra, respekterar varandra och vågar (...kanske framför allt göra fel...)."


Årets första informationsmöte

05 februari 2025

Dags för årets första informationsmöte! Vi började med mat och sedan gick vi över till informationsdelen, där det senaste kring vårt företag informerades om. Vi hade även en mentimeter röstning om vart vårt nästa konferensresmål blir. I år kommer vi att besöka Sardinien tillsammans med fokus på team buildning och kompetensutveckling.

Årets första trivselaktivitet - brädspelskväll

23 januari 2025

Vår fantastiska trivselgrupp arrangerade en väldigt uppskattad brädspelskväll! Kul att få hänga med kollegor på kvällstid, äta god mat och snacks och testa på olika brädspel. Favorit i repris.

Julklappsvagnen 2024

08 december 2024

I år var det rekord i antal besökare till Julklappsvagnen. Vi ansvarade även i år för stoppet i Majorna (Älvsborgsgatan), där vi mellan kl 11-12 spred en härlig julstämning genom att erbjöd alla som kom förbi på varm dryck, godis och fika under tiden som julklappsvagnen stannade till.

Åk till toppen