Sommaraktivitet 2025
Med semestern runt hörnet var det dags för vår årliga sommaraktivitet! Vi startade med en rolig och engagerande 5-kamp på Liseberg i strålande solsken.
Äntligen kunde vi se igen på riktigt! Efter väldigt annorlunda 18 månader, där vi inte har kunnat träffats i verkliga livet pga. rådande COVID-19 restriktioner, så såg alla verkligen fram emot att träffas igen på riktigt. I år var målet att det skulle bli två dagar med mycket skratt och stort engagemang.
Vi började med att besöka Kungsbyggets äventyrspark för en gemensam frukost och sedan fick alla under två timmar prova på zip-line och rodel. Det var fantastiskt roligt.
Därefter körde vi vidare till Båstad där vi checkade in på Skansen Hotel i Båstad. Vi tillbringade resten av konferensen, med att blanda konferenspass med fokus på att diskutera och engagera alla i IKAROS framtidsutveckling, varvat med roliga team buildning aktiviteter.
Dessa två dagar gav många bra insikter, utvecklingsförslag och massor med skratt.
Med semestern runt hörnet var det dags för vår årliga sommaraktivitet! Vi startade med en rolig och engagerande 5-kamp på Liseberg i strålande solsken.
Fredagen den 13 juni var det äntligen dags för IKAROS Vänner – Göteborgs trevligaste golftävling som i år blev vår 35:e golftävling. Vilken tur vi fick med vädret, strålande sol och 21 grader varmt. Klicka på bilden för att läsa vilket lag som blev det vinnande laget.
På Ikaros tror vi att starka team byggs inte bara genom kompetens – utan också genom gemenskap. Den här veckan samlades vi för en kväll ute i naturen, där vi grillade vid en spegelblank sjö, delade historier och skrattade tillsammans.