IKAROSiter på kurs Leda & utveckla framgångsrika team

Inspirerande och kul att få fylla på med ny kunskap och få nya insikter tillsammans med flera IKAROS kollegor på kursen Leda & utveckla framgångsrika team.

Att tillhöra ett team eller en arbetsgrupp, eller att vara dess ledare, kan vara både inspirerande och frustrerande. Ibland tycks vissa individer bromsa gruppens arbete och utveckling, ibland uppstår konflikter som kunde ha undvikits, en annan gång skapas enastående resultat och teammedlemmarna utvecklas, en tredje är stämningen god och alla har trevligt tillsammans men inte mycket blir gjort. 

Varför blir det så?

Detta hade några kollegor på IKAROS satt upp som utvecklingsmål i sina kompetensplaner, att få ökad förståelse och kunskap om.


Vi stöttar initiativet "Hemlig kompis"

17 april 2025

I år väljer vi att stötta initiativet "Hemlig kompis" – ett projekt som Göteborgs Stadsmission gör tillsammans med Göteborgsvarvet, som gör det möjligt för fler barn att delta i Minivarvet. Klicka in och se hur du också kan bidra.

Lär känna vår nya kollega Marinett Stridbeck!

16 april 2025

Vi är glada och stolta över att kunna berätta att Marinett Stridbeck har börjat hos oss. Då vi ville lära känna Marinett lite mer, passade vi på att ställa lite frågor till henne under första dagens gemensamma lunch.

Åk till toppen