Presentation av Elin Glad, Head of Sales på IKAROS

Vi är stolta och glada att presentera vår nya stjärna Elin Glad till vårt team som ny Head of Sales! Elin har en imponerande bakgrund inom tech-rekrytering och har framgångsrikt visat sin förmåga att hitta och matcha de bästa kandidaterna med kunders specifika IT-behov. Hennes passion för att skapa framgångsrika kopplingar mellan talang och möjlighet, gör henne till ett välkommet tillskott till IKAROS i rollen som Head of Sales.


Presentation av Elin Glad, Head of Sales på IKAROS

Elin heter jag och kommer från HR sidan, den vägen valde jag för att jag verkligen brinner för mötet med nya människor och relationskapande. Jag har hittills jobbat som rekryteringskonsult inom tech och haft förmånen att fått möta olika kunder och coacha dem genom effektiva rekryteringsprocesser och attraktion av eftertraktande kandidater i en bransch som påverkas mycket av kompetensbrist.

IKAROS kände jag till genom mötet med några av våra otroligt kompetenta konsulter i ett tidigare uppdrag på Hedin IT. Jag fick tidigt uppfattningen av att IKAROS var ett bolag att lägga på minnet med sin seniora och professionella leverans samt familjära syn på sina anställda. När jag fick höra om rollen tänkte jag därför direkt att det där är nått för mig!

I min nya roll som Head of Sales kommer jag att ansvara för våra kunder. Jag kommer därför att lägga fokus på att förstå kunders olika behov för att vårda och utveckla goda och långa kundrelationer som bidrar till nöjda kunder, glada konsulter samt IKAROS långsiktiga affärsutveckling.


Jag är en social person som gillar att ha veckorna fyllda med olika aktiviteter. Min stora passion i livet är hästarna och hästsporten där jag som ambitiös hobbyryttare satsar mot att starta lättare klasser i fälttävlan. Jag kan fördriva precis hur många timmar som helst i stallet, vilket kanske inte alltid uppskattas av min sambo.

Jag ser mycket fram emot att ta mig an nya utmaningar och fortsätta utveckla goda arbetsrelationer på Göteborgsmarknaden.

Varmt välkommen Elin, vi hoppas du kommer trivas hos oss på IKAROS!  


Årets upplaga av golftävlingen Ikaros vänner 2026 avgjord

29 maj 2026

Tisdagen den 26 maj samlades vi på Göteborgs Golf Klubb i Hovås för årets upplaga av IKAROS Vänner – 36 år av golf, gemenskap och nätverkande! Det blev en härlig dag fylld av skratt, spänning, god lunch, och framför allt – riktigt god golf i bästa sällskapet. Klicka på bilden för att läsa vilket lag som blev det vinnande laget.

Lär känna vår nya kollega Kajsa Pålsson

18 maj 2026

Vi är glada och stolta över att kunna berätta att Kajsa Pålsson har börjat hos oss! Kajsa kommer att förstärka vårt sälj- och rekryterings team. Då vi ville lära känna Kajsa lite mer, passade vi på att ställa lite frågor till vår nya kollega! 

Utbildning i Första hjälpen

14 maj 2026

Som en del av vårt arbete med ständiga förbättringar och vår resa mot ISO-certifiering genomför vi olika aktiviteter inom nödlägesberedskap. På vårt senaste informationsmöte byggde vi vidare på våra kunskaper genom praktiska övningar i Första hjälpen

Åk till toppen